Technologia LED – Jak powstała i czemu jest tak popularna?

Technologia LED – Jak powstała i czemu jest tak popularna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lampy LED są alternatywą dla tradycyjnych żarówek i świetlówek. Są bardziej energooszczędne, działają dłużej i dają jaśniejsze światło niż ich poprzednicy. Diody LED są wykonane z półprzewodników i wytwarzają światło, gdy przechodzi przez nie prąd elektryczny. Diody LED występują w wielu kształtach i rozmiarach, w tym w reflektorach i lampach taśmowych. Najczęściej spotykanym typem diody jest „dip” lub „chip” z dwoma wychodzącymi z niego przewodami. Są one często stosowane w reflektorach samochodowych, latarkach i innych urządzeniach przenośnych, które wymagają niewielkiej ilości energii do wytworzenia dużej ilości światła.

Jak powstała pierwsza dioda LED?

Pierwsza dioda LED została stworzona przez Nicka Holonyaka, Jr, profesora inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Illinois. Wynalazł on diodę LED w 1962 roku, a swoje odkrycia opublikował w 1963 roku. Pierwsza dioda LED była wykonana z arsenku galu i emitowała czerwone światło. Pierwsze diody LED były bardzo drogie w produkcji, ale od tego czasu ich cena drastycznie spadła. Obecnie diody LED są stosowane w wielu urządzeniach powszechnego użytku, takich jak telewizory czy komputery. Służą również do ozdoby i nadania specjalnego klimatu różnym miejscom, na przykład przy użyciu taśm ledowych.

Jak to działa?

Dioda LED to dioda półprzewodnikowa, która emituje światło, gdy przepływa przez nią prąd elektryczny. Kiedy prąd elektryczny przechodzi przez połączenie materiałów typu P i typu N, tworzy parę elektronów i dziur zwanych ekscytonami, lub stanami ekscytonowymi. Elektrony i dziury rekombinują ze sobą tworząc fotony (światło) o określonej długości fali w zależności od materiału użytego do budowy diody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*