Z pomocą jakich rozwiązań, niewidomi mogą korzystać z komputera?

Z pomocą jakich rozwiązań, niewidomi mogą korzystać z komputera?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome i słabowidzące, mimo niesprawności, starają się aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. Pomocne w tym zakresie okazują się nowoczesne systemy i aplikacje, dzięki którym możliwe jest rozpoznawanie kształtów, przedmiotów, czytanie, a nawet korzystanie z urządzeń mobilnych.

Powiększenie i udźwiękowienie – pomocna dłoń dla słabowidzących

Aplikacje dedykowane osobom niedowidzącym i niewidomym to rozwiązania intuicyjne, proste w obsłudze i funkcjonalne jednocześnie. Mogą z nich korzystać zarówno niedowidzące, jak i niewidome. Jednym z narzędzi, które cieszy się sporym zainteresowaniem, jest program udźwiękawiający, przekładający tekst na słowo czytane. Rozwiązanie to okazuje się niezastąpione w przypadku osób niewidomych. Alternatywą dla osób słabowidzących są natomiast programy łączące w sobie możliwość powiększania tekstu oraz odczytu w formie dźwiękowej.

Równie przydatnym narzędziem okazuje się syntezator mowy, czyli oprogramowanie udźwiękawiające oraz tłumacz brajlowski. Są to aplikacje, których zadaniem jest przekazanie niewidomemu użytkownikowi wyczerpujących informacji o tym, co aktualnie dzieje się na ekranie komputera. Dodatkowym ułatwieniem dla osób niewidomych jest klawiatura brajlowska oraz oprogramowanie z systemem translacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*