Badania techniczne samochodu – jak często należy je wykonywać i inne istotne aspekty z tym związane

Badania techniczne samochodu – jak często należy je wykonywać i inne istotne aspekty z tym związane
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z różnymi obowiązkami. Należy do nich konieczność zgłoszenia zakupu auta w ciągu miesiąca do odpowiedniego urzędu. Musimy mieć też ważne ubezpieczenie OC. Kolejnym obowiązkiem posiadacza pojazdu są badania techniczne samochodu. O czym powinniśmy pamiętać w związku z tymi badaniami? Dowiesz się w tym artykule.

Kiedy musimy pojechać na badanie techniczne?

Jeśli kupiłeś nowe auto to masz trzy lata spokoju. Tyle czasu może minąć zanim pojawisz się po raz pierwszy ze swoim autem na stacji kontroli pojazdów. Kolejne badanie będzie miało miejsce dopiero za dwa lata, czyli w momencie gdy auto będzie miało 5 lat. Później badania należy wykonywać co roku.

Wyjątki w badaniach technicznych

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że auta zabytkowe zwolnione są z badań technicznych. Jeśli jednak są wyposażone w instalację gazową to muszą co roku stawić się na badanie techniczne. Nie ma tu znaczenia ile lat ma pojazd. Nawet jeśli auto jest fabrycznie nowe to i tak musi co roku przejść przegląd techniczny, jeśli jest wyposażone w instalację LPG.

Co grozi za brak badań?

Za jazdę bez ważnych badań technicznych grozi mandat. W niektórych przypadkach kontrola policji może skończyć się wyjątkowo niepomyślnie dla kierowcy pojazdu. Policja ma prawo zakazać dalszej jazdy. W rezultacie trzeba będzie wezwać pomoc drogową i na lawecie przetransportować auto do stacji kontroli pojazdów.

Sprawdźmy swój dowód

Warto spojrzeć do dowodu rejestracyjnego i sprawdzić ile czasu jest do następnych badań. Jeśli zostało go niewiele, trzeba już teraz zacząć działać. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem jak badanie techniczne Poznań jest miastem, gdzie bez problemu znajdziesz stację diagnostyczną świadczącą tego typu usługi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*