Jaki kocioł CO wybrać?

Jaki kocioł CO wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając kocioł CO często zdajemy się na opinie które zachęcają do kupna wysokiej klasy sprzętu. Nie zawsze jest to trafny wybór – zwykle przekonujemy się o tym już niedługo po instalacji. Warto więc wybrać sprzęt, którego będziemy pewni, a aby tak rzeczywiście było – najlepiej abyśmy zapoznali się z różnymi wariantami ogrzewania i wybrali ten, jaki najbardziej nam odpowiada. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców, z których najpopularniejsze to piece na paliwa stałe, piece olejowe oraz piece gazowe.

Kotły (zobacz: kotły z podajnikiem ślimakowym) na paliwa stałe są stosunkowo niedrogie w eksploatacji, natomiast ich użytkowanie jest nieco uciążliwe – wiąże się bowiem z koniecznością systematycznego dokładania paliwa i czyszczenia sprzętu z powstałego popiołu.

Piece gazowe nabywane są najczęściej, być może na ich szeroki wybór. Występują jako kotły jednofunkcyjne (służące jedynie do ogrzewania) oraz dwufunkcyjne (ogrzewające i podgrzewające c.w.u.).
Piece olejowe wiążą się z droższą ceną zakupu niż piece gazowe, a także z wyższymi kosztami serwisowymi. Są jednak bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż nie wymagają obsługi i świetnie współdziałają ze sprzętem automatycznej regulacji.
Na rynku znaleźć można również kotły elektryczne, jednak z uwagi na wysokie koszta eksploatacyjne są one bardzo rzadko stosowanym rozwiązaniem.
Jeśli stoimy przed dylematem: „Jaki kocioł CO wybrać?”, powinniśmy zastanowić się nad tym czy zależy nam na ekonomicznej eksploatacji, wygodzie, czy przystępnej cenie zakupu. Jeśli ustalimy priorytety i własne oczekiwania, nasz wybór z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Woźny – producent kotłów co i pieców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*