Cukrzycy – co powinni jeść, a czego muszą unikać?

Cukrzycy – co powinni jeść, a czego muszą unikać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cukrzyca najczęściej ma podłoże genetyczne. Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. Dzieje się tak, ponieważ organizm wytwarza zbyt mało hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie glukozy w energię. Hormonem tym jest insulina. Słusznym wydaje się więc stwierdzenie, że zwiększając poziom insuliny, możemy pozytywnie wpływać na proces leczenia cukrzycy. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie odpowiedniej diety. Posiłki powinny być również dostosowane do typu cukrzycy. Wyróżniamy typ 1 i 2.

Dieta dla cukrzyków typu 1

Dieta ta opiera się na tzw wymiennikach węglowodanowych oraz wymiennikach białkowo-tłuszczowych. To bardzo ważne, aby nauczyć się odpowiednio liczyć wymienniki. Najlepszym rozwiązaniem będzie porada u dietetyka. Posiłki przy cukrzycy typu 1 powinny zawierać takie składniki jak:
a) chude mięso oraz ryby,
b) owoce – lepiej unikać słodkich takich jak banany lub słodkie jabłka,
c) produkty zbożowe,
d) rośliny strączkowe,
e) nabiał – w małych ilościach oraz najlepiej chudy,
f) warzywa,
g) pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, kasze.

Dieta dla cukrzyków typu 2

Należy nauczyć się wybierać najbardziej wartościowe typy węglowodanów, czyli takie o niskim indeksie glikemicznym. Jest to wskaźnik, który określa po jakim czasie podniesie się poziom glukozy w organizmie od zjedzenia produktu. Im niższy, tym lepiej. Powinniśmy sięgać po takie produkty jak: pełnoziarnisty makaron, ciemne pieczywo, ciemny ryż. Świeże warzywa są zawsze dobrym źródłem składników odżywczych. W przypadku owoców należy unikać bogatych w cukry. Można spożywać nabiał, najlepiej chudy i w małych ilościach. Porad w tym zakresie udzieli m.in. zryjzdrowocatering.com.

Czego unikać?

Przede wszystkim produktów tłustych, o wysokim indeksie glikemicznym oraz alkoholu i słodyczy. Są to produkty, które niekorzystnie wpływają na proces leczenia cukrzycy. Jeżeli uważasz, że prowadzenie takiej diety może być dla Ciebie kłopotliwe, warto zainteresować się usługą taką jak catering dla cukrzyków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*